לשון הרע

בומבה של במבה

המאמר דן בהשלכות פרסום שרשורי של לשון הרע, האחריות המונחת על מקור הפרסום ועל אלה שמפיצים בהמשך בעקבות פרסומה של מהנדסת בחברת hp, על החטיף הלאומי. זו אינה הפעם הראשונה שמישהו חומד לצון ושולח לחבריו סיפור מצוץ מן האצבע באמצעות הדואר האלקטרוני. הפעם, הסיפור שבחרה לספר המהנדסת לחבריה היה על הקשר בין החטיף "במבה", אחד ממוצרי הדגל של חברת אסם, לבין תופעת תמותת הפעוטות הבלתי מוסברת.
19/12/2008

דיני רשת בערפל הקרב

תחום לשון הרע והוצאת הדיבה באינטרנט, הינו אחד מן התחומים הבולטים במיוחד מתוך הליכי התביעה שננקטו בעשור האחרון. לא אחת השפיעו פסקי דין אלה גם על תחומים אחרים, כגון: פרטיות, אנונימיות, סמכות שיפוט, אחריות ספקי שירותים באינטרנט ועוד. בסקירה קצרה של חלק מפסקי דין אלה ניתן להציג בקליפת אגוז את התפתחות דיני הרשת עד ליום כתיבת המאמר.
09/05/2006

מדיניות משפטית רצויה בפורום הישראלי

במסגרת מאמר זה, מנתח המחבר את פסק הדין של השופטת רות רונן בת.א. 037692/03 (שלום ת"א) יצחק סודרי ואח` נ` ארנון שטלריד אל מול המגמה הבינלאומית בהטלת אחריות עקיפה על ספקי שירותים באינטרנט.
03/03/2006

לשון הרע … עכשיו גם באינטרנט

כבר דובר רבות על כך שלעיתים הדין הקיים בארץ אינו תואם את המציאות. טענה זו נכונה כמעט בכל ענפי המשפט, אך בתחומי המחשבים והאינטרנט במיוחד לאור התפתחות טכנולוגית חסרת תקדים בחידושיה שעולה על קצב התפתחות הדין בתחום. על-מנת ``להדביק את הפער`` חייבים להתקיים מנגנוני התאמה, אשר יחדשו את הדין וישדרגו אותו למציאות של ראשית המאה ה- 21. ברי, כי הדרך הטובה ביותר לסגור את אותם פערים הינה בדרכה של חקיקה, אז מוטלת המשימה על הגוף המחוקק בארצנו, הלא היא הכנסת. משום מה, במקרים רבים נמנעת הכנסת (בכוונה או שלא בכוונה) מלחוקק חוקים או לתקן חוקים ארכאיים ואז עומדת בפני הרשות השופטת דילמה: האם להסתמך על הדין הקיים, הארכאי, או להתאים את הדין למציאות ימינו, בדרך כלל, בדרכה של פרשנות. דוגמא מעניינת לעניין זה הובאה לאחרונה, לידי הכרעה ראשונית בפני שופטת בית משפט השלום, דורית רייך-שפירא, ובמסגרתה נשאלה השאלה: האם איסור לשון הרע חל גם על פרסום באינטרנט ?
08/10/2001

לשון הרע בפורומים - לא הכל מותר בצ`אטים ופורומים

מאמר העוסק בהוצאת לשון הרע בפורמים המתנהלים באינטרנט ובהרחבת היריעה על מעוולים נוספים לאור פסיקה חדשה בארה``ב.
01/07/2000