בינלאומי

בעבר, כל מדינה היתה סגורה בגבולותיה, והיא שקבעה לעצמה את החוקים ואת הטריבונלים המשפטיים שלה. עם התפתחות אמצעי התחבורה והתקשורת המתקדמים, עד לעידן הלווין והאינטרנט המהיר, הפך העולם לכפר גלובלי קטן על הקוסמוס, כשכל מחדל משפטי במדינת אסייתית קטנה, עלול להיות מורגש בגדול בבורסה של ניו יורק בארה"ב.
 
משפט בינלאומי מערב בתוכו נושאי כלכלה, פוליטיקה, תעשיה, מסחר, ממשל, זכויות אדם, זכויות קניין, זכויות של מיעוטים, נושאי טכנולוגיה מתקדמים ועוד. המשפט הבינלאומי מתפתח באופן רציף, והחלטות שמתקבלות בגופים בינלאומיים ובמדינות עשירות ומשפיעות, קובעות את סדר היום המשפטי במדינות שחתומות על אמנות בינלאומיות ועלולות להשפיע על כל אזרח במדינה מזרח תיכונית קטנה.
 
כך לדוגמה, חוק איסור הלבנת הון הוא חוק שנחקק במדינות גדולות, ואט אט החל לחדור גם למדינות שלא היה בהן חוק דומה, אך נאלצו לחוקק חוקים דומים נגד פשיעה בינלאומית על מנת שלא לשמש מקלט לכספים שהושגו בדרכים עלומות. דוגמה נוספת היא התערבותם של טריבונלים משפטיים בינלאומיים בנעשה במדינות אחרות. למשל, התערבות בית המשפט הבינלאומי בהאג בסוגית גדר ההפרדה בישראל.
 
המשפט הבינלאומי מחולק לשני תחומים עיקריים: משפט בינלאומי פרטי המגדיר מערכות יחסים משפטיים בין פרטים ממדינות שונות. ומשפט בינלאומי הפומבי המגדיר את מערכות היחסים המשפטיות בין מדינות.
 
המשפט הבינלאומי הוא נושא מורכב ורחב, המחייב ליווי משפטי צמוד, תוך הכרת החקיקה הרלבנטית הקיימת של מדינות זרות, התמצאות באמנות בינלאומיות, הכרת עדכוני החקיקה והפסיקה וקבלת עדכונים חמים בנושאים שעל הפרק.
 
מקצת החוקים בישראל אשר קשורים במישרין ובעקיפין למשפט בינלאומי:
חוק אכיפת פסקי חוץ, התשי"ח 1958
חוק הירושה, התשכ"ה 1965
חוק אימוץ ילדים, התשנ"ו 1996
חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962
פקודת השטרות, 1945

הדפסשלח לחבר